Солод житній ферментований ДОБРА ЇЖА - СУПЕРФУД коробка зі стіками (100 г)
ЗАГАЛЬНА ДІЯ:
|
|
ТРАВЛЕННЯ:
|
|
ОБМІННІ ПРОЦЕСИ:
|
|
ДІАБЕТ/ОЖИРІННЯ:
|
ПРО СОЛОД ЖИТНІЙ ФЕРМЕНТОВАНИЙ
«СОЛОД ЖИТНІЙ ФЕРМЕНТОВАНИЙ» заповнює дефіцит поживних речовин і сприяє нормальному функціонуванню організму.
Продукт дуже корисний дітям і людям похилого віку, вагітним жінкам і годуючим матерям, людям, які постраждали від аварії на ЧАЕС або живуть в районах з поганою екологією.
Позитивно впливає на біохімічні процеси в м’язах, в тому числі в м’язі серця. При цьому енергія витрачається економніше, що особливо важливо при високих і тривалих навантаженнях, при роботі в несприятливих умовах і при різних патологічних станах, для нарощування м’язової маси у спортсменів.
- Впливає на організм як загальнозміцнювальний засіб
- Зміцнює імунну систему
- Стимулює обмін речовин
- Сприяє інтенсивному травленню
- Нормалізує кислотно-лужний баланс
- Підвищує рівень гемоглобіну та знижує рівень холестерину
- Покращує стан шкіри і волосся
- Сприяє усуненню наслідків стресу
- Нормалізує білковий, вуглеводний і жировий обмін
- Підвищує тонус
- Підвищує здатність організму опиратися несприятливим умовам навколишнього середовища
ПЕРЕВАГИ
|
Детокс і живлення клітин
-
Ферментативна пауза - розщеплення.
-
Готова їжа для засвоювання.
-
Складні молекули стають простими під дією ферментів
-
Збільшує вміст активних ферментів і фітогормонів, антиоксидантів, фітоферментів у кінцевому продукт
Профілактика захворювань
-
Склад продуктів бренду «Добра Їжа» підібраний таким чином, що всі компоненти взаємно посилюють дію один одного
НАТУРАЛЬНИЙ ПОВНИЙ СКЛАД
Жито Вітаміни: В1, В2, В3, В5, В6, В9, Н, РР, К, Е Мінеральний склад: калій, кальцій, фосфор, магній, марганець, залізо, цинк, фтор, кремній, сірка, ванадій, хром, мідь, селен, молібден. Амінокислоти: Лізин, гістидин, аргінін, треонін, серин, глютамінова кислота, пролін, гліцин, аланін, валін, метіонін, ізолейцин, лейцин, тирозин, фенілаланін. Енергетична цінність (калорійність) /100 г: 326 ккал Харчова (поживна) цінність /100 г: білки - 11,3, жири - 1,5, вуглеводи - 83,1 |
МОЖНА ЗАСТОСОВУВАТИ ЯК МАСКУ НА ОБЛИЧЧЯ
Житній солод можна застосовувати і зовнішньо, роблячи маски для обличчя двічі в тиждень.
Така маска живить шкіру і підвищує її тонус, розгладжує дрібні зморшки, надає особі здоровий колір.
Візьміть 1 ч. л. солоду, ретельно розмішайте з 1 ч. л. меду і 1 яєчним жовтком, нанесіть на чисту шкіру на 20-30 хвилин, потім змийте теплою водою.
РЕКОМЕНДОВАНО ВЖИВАТИ
Всім, хто хоче бути здоровим і активним
- Дітям з 3-х років
- Вагітним жінкам
- Годуючим матерям
- Людям похилого віку
- Спортсменам
- Людям, які проживають в районах з поганою екологією
СПОСІБ ПРИЙОМУ
СПОЖИВАТИ ЯК ЇЖУ:
Рекомендується вживати по 1-3 чайної ложки житнього солоду щодня з метою загального оздоровлення і очищення організму від шлаків, для підвищення енергетичного тонусу, нормалізації білкового та жирового обміну, зниження рівня «шкідливого» холестерину, стимуляції кровотворення і вироблення інсуліну, для поліпшення травлення, а також в якості ідеальної середовища для розвитку корисних кишкових бактерій.
У зв’язку з тим, що жито підвищує кислотність шлункового соку і підсилює перистальтику кишечника, житній солод слід застосовувати з обережністю при виразковій хворобі шлунка і дванадцятипалої кишки, при гастриті з підвищеною кислотністю, при хронічному панкреатиті або холециститі в стадії загострення, при декомпенсованому або субкомпенсированном дисбактеріозі .
Корегуйте дозування в залежності від індивідуальних особливостей організму і вашого самопочуття. Житній солод приємний на смак, тому його можна вживати як окремо, так і в якості харчової добавки в домашню випічку, супи, м’ясні та овочеві страви, салати, соуси, фруктові пюре, кефір, йогурти та ін.
ЗРОБИТИ КВАС:
Якщо ви не любите квас, з солоду можна приготувати поживний напій: 1 ч. л. солоду залити 200-250 мл кип’яченої води з температурою 60 градусів, ретельно розмішати, дати відстоятися протягом 5 хвилин, а потім перелити в іншу ємність, залишаючи осад на дні. Напій готовий до вживання, для поліпшення смаку можна додати молоко або вершки.
ВИПІКАННЯ ХЛІБУ:
Багато людей, піклуючись про своє здоров’я, вже придбали хлібопічки. Пропонуємо кілька рецептів для випічки житнього, пшенично-житнього або солодового домашнього хліба. Солод сприяє набухання борошна, підсилює бродіння, покращує еластичність тіста і структуру хлібної м’якушки, збільшує термін зберігання готового продукту.
У будь-який відомий вам рецепт хлібного тесту можна додати «Солод» з розрахунку 3-5% від ваги борошна.
Хліб солодовий: 700 г пшеничного борошна, 400 мл води 18-20 С °, 30-35 г солоду, 7-8 г сухих дріжджів, 10 г рослинної олії, 1 ст. л. цукрового піску, 1-2 ч. л. солі.
Хліб пшенично-житній: 600 г пшеничного борошна, 100 г житнього борошна, 420 мл води 18-20 С °, 30-35 г солоду, 7-8 г сухих дріжджів, 10 г рослинної олії, 1 ст. л. цукру, 2 ч. л. солі.
ЯК МАСКУ НА ОБЛИЧЧЯ:
Житній солод можна застосовувати і зовнішньо, роблячи маски для обличчя двічі в тиждень. Така маска живить шкіру і підвищує її тонус, розгладжує дрібні зморшки, надає особі здоровий колір. Візьміть 1 ч. л. солоду, ретельно розмішайте з 1 ч. л. меду і 1 яєчним жовтком, нанесіть на чисту шкіру на 20-30 хвилин, потім змийте теплою водою.
Також продукт можна використовувати для приготування квасу, випічки та косметичних масок.
Даний продукт не є лікарським засобом в звичайному розумінні, його дія спрямована в основному на те, щоб відновити порушений метаболізм, нормалізувати всі функції організму і надати йому повний набір необхідних поживних речовин в найбільш доступній формі.
ДОСЯГНЕННЯ
- 2 Державні премії в сфері науки і техніки
- 28 Дисертацій, що підтверджують ефективність продукції
- 40 років наукових досліджень
Відгуків про цей товар ще не було.
Немає відгуків про цей товар, станьте першим, залиште свій відгук.
Немає питань про даний товар, станьте першим і задайте своє питання.